Kategorie

Producenci

  • system płatności przelewy 24

    system płatności przelewy 24
Biodegradacja
Biodegradacja

Biodegradowalne środki czystości

Przyglądając się etykietom z produktów ułatwiających utrzymanie czystości, możemy się natknąć na określenie biodegradowalny. Nieczęsto to się zdarza, ale jednak na niektórych produktach jest ono widoczne, a nawet wyeksponowane. Ale co to właściwie znaczy? Czy warto zwracać na to uwagę i szukać wzmianki o biodegradowalności na etykiecie? A może wręcz przeciwnie, powinniśmy tego unikać.

Biodegradacja

Ze względu na przedrostek bio, jasne jest że ma to związek z żywymi organizmami. Nasza planeta ma takowych pod dostatkiem, pod każdą postacią, w różnych formach…Wystarczy przyjrzeć się jak złożona jest systematyka organizmów. Królestwo, podkrólestwo, nadgromada, gromada…tym męczono nas w szkole, ale nie da się prościej ze względu na ogromne zróżnicowanie fauny i flory.

Cała ta materia ożywiona współistnieje ze sobą przez miliardy lat. Tak, miliardy, nie przesadzam. Pierwsza żywa komórka pojawiła się około 3 mld lat temu. Tak długi czas umożliwił ewolucji swobodne działanie i zwiększanie różnorodności organizmów, której celem było przystosowywanie się do zmian w środowisku.

Przez ten czas wytworzyły się specyficzne zależności miedzy żywymi organizmami. Zależności które umożliwiają funkcjonowanie owych organizmów. Nie zależnie od przyjętego poziomu abstrakcji, zawsze znajdziemy zależności między badanymi żywymi jednostkami. Możemy przyglądać się całym ekosystemom, pojedynczym osobnikom, populacjom… Zależności są zawsze.

Nas interesuje w szczególności jedna zależność, również znana ze szkoły. Dokładnie chodzi o obieg materii, albo zależności pokarmowe w biocenozie. Producenci, konsumenci, reducenci – brzmi znajomo, prawda? Producenci – czyli rośliny, zamieniają energię słoneczną i proste związki w biomasę. Konsumenci – konsumują wyprodukowaną wcześniej biomasę, przy okazji zwiększając swoją. A reducenci rozkładają biomasę na proste związki. Jak widać wynik działania jednej grupy, stanowi początek dla działań kolejnej grupy.


Dla poprawnego funkcjonowania obiegu, ważna jest zdolność trawienia i wydalania, przyjętego przez organizm pokarmu. Jeżeli coś nie zostanie strawione i wydalone, obieg zostaje przerwany.
Ewolucja przygotowała organizmy do trawienia tylko określonych związków chemicznych. Mimo że te związki są liczne i zróżnicowane, to bez problemu znajdą się takie których strawienie i wydalenie jest niemożliwe.

Po tym długim wstępie, w końcu możemy sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest biodegradacja.
Jest to zdolność danego produktu, do bycia strawionym bądź wydalonym przez organizm. Czego następstwem jest niezakłócony obieg materii.

Związki niepodlegające biodegradacji

Nie wszystkie związki są biodegradowalne. Multum z nich nie może uczestniczyć w obiegu materii, ani nie podlega łatwemu strawieniu czy wydaleniu. Związki te występują naturalnie w środowisku, albo są wytworem inżynierii chemicznej stosowanej przez człowieka.

W przypadku zetknięcia się organizmu żywego ze związkiem nie podlegającym biodegradacji, np. poprzez pobranie go z pokarmem, dochodzi do kumulacji takiego związku w organizmie. Trawienie ani wydalenie nie wchodzi w grę, zatem dochodzi do gromadzenia się w tkankach. Nie jest to korzystne dla zdrowia, może być nawet powodem śmierci.

Tak jak było wspomniane wcześniej, żywe organizmy tworzą zależności. Popularną zależnością jest łańcuch pokarmowy, w którym człowiek jest na szczycie. Jednak wystarczy aby organizmy będące niżej w łańcuchu skumulowały w sobie związki niebiodegradowalne, abyśmy również i my odczuli tego skutki. W końcu jedząc skażone mięso zwierząt, wprowadzamy niekorzystne związki do swojego organizmu.

Dlaczego wszystko nie jest biodegradowalne?

Skoro wystarczy zachować biodegradację, aby uniknąć poważnych problemów, które to nie są widoczne od razu, czemu nie jest ona zachowywana?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Produkując np. płyn do mycia naczyń, zależy nam na jego skuteczności i jak najniższych kosztach. Wprowadzenie biodegradowalnej formuły mogłoby podnieść koszty produkcji lub obniżyć skuteczność płynu. Poza tym biodegradowalne związki są najczęściej organiczne. Chemia organiczna jest bardziej złożona, zatem samo opracowanie biodegradowalnej formuły jest trudniejsze.

Co robić, jak żyć?

Na szczęście są producenci, którzy przykładają odpowiednią wagę do tego tematu. Np. Sonett, którego większość produktów jest biodegradowalnych i nie powoduje reakcji alergicznych. Biodegradację można uzyskać, poprzez stosowanie składników występujących w naturze. Jest ich całe multum, więc można znaleźć taki który ma pożądane właściwości. Nie trzeba uciekać się do eksperymentów w laboratorium.

Czy warto zatem za wszelką cenę szukać biodegradowalnych produktów? To już zależy od preferencji i produktu. Jeżeli masz taką możliwość, aby zaopatrzyć się w potrzebne produkty, które ci odpowiadają i są biodegradowalne…czemu by tego nie zrobić. Z pewnością zyskasz na zdrowiu. Naturalny skład takich środków również jest istotną zaletą.

Jednak nie zawsze jest to takie proste. Trzeba mieć też na uwadze, że środki które nie są biodegradowalne, nie są toksyczne (chyba że etykieta mówi co innego). Przechodzą odpowiednie testy, aby nie szkodziły użytkownikom. Aby stały się szkodliwe, trzeba by je spożywać w dużych ilościach, co jest niemożliwe przy prawidłowym użytkowaniu.

Zatem niebiodegradowalny płyn do mycia naczyń nie powinien spędzać nam snu z powiek. Mimo wszystko dobrze sobie zdawać sprawę z biodegradowalności, aby móc podjąć świadomą decyzję podczas zakupów.

Udostępnij wpis

Śledź nas na Facebooku