Kategorie

Producenci

  • system płatności przelewy 24

    system płatności przelewy 24
Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry

PIELĘGNACJA SKÓRY LAKIEROWANEJ

czyli jak dbać o skórzane fotele samochodowe

pamiętaj, aby każdy środek przetestować w miejscu niewidocznym,

informacje o pielęgnacji alcantary znajdziesz w innym artykule

 

Jeszcze kilkanaście lat temu skóra samochodowa była synonimem prestiżu, bogactwa i sukcesu zawodowego. Wydawała się nieosiągalna dla zwykłego śmiertelnika – zakup samochodu klasy premium, które wiodły prym w skórzanej modzie, częstokroć przewyższał wartość mieszkań czy nawet domów. Tak było kiedyś, a dzisiaj…. Praktycznie większość modeli nowych samochodów można zamówić ze skórzaną tapicerką. Częstokroć oferowana jest ona w standardzie dla droższych modeli bądź jako opcja w przypadku tych tańszych. Natomiast z pewnością nabycie samochodu z tak wykończoną kabiną pasażerską nie jest już większym problemem. I nie dotyczy to jedynie samochodów nowych, ale również (a może zwłaszcza) tych z rynku wtórnego. Dzieje się tak ze względu na zatarcie różnic cenowych pomiędzy pojazdami z wyposażeniem standardowym a opcjonalnym. Tym samym decydując się na zakup używanego samochodu, z reguły mając do wyboru dwa podobne egzemplarze pod względem stanu technicznego i rocznika, zdecydujemy się na wersję bogatszą wyposażoną w klimatyzację, czujniki parkowania i oczywiście skórzaną tapicerkę.

Stało się… zostaliśmy posiadaczem ślicznego czterokołowca „w skórze”. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o kwestii stosunkowo błahej i będącej dość często tematem niejednej wymiany zdań, która ma niewiele wspólnego z szeroko pojętą praktycznością – o wizerunku. Tym samym co zrobić aby nasze świeżo nabyte cudo przez jak najdłuższy czas emanowało świeżością i czystością. Można oczywiście przedsięwziąć radykalne środki jak np. zakaz jedzenia i picia w samochodzie (tylko czy mamy sobie bądź dzieciom zwłaszcza w czasie dłuższej podróży odmówić pochłaniania życiodajnych płynów i przekąsek – a zwłaszcza… o zgrozo… batoników czekoladowych, które w rękach naszych pociech stają się narzędziem zagłady światów, bo jak wyjaśnić czekoladę nie tylko na buzi i ubranku malucha, ale również na siedzeniach, tapicerce drzwiowej i podsufitce), zakaz przewożenia wszelkich czworonogów (ale jak odmówić naszym futrzanym pupilom podwózki na wybieg oddalony o 15km, na którym będą mogły poszaleć z funflami… a potem odwieźć je do domu wraz z 10 kg dodatkowego błota, wody i innych organicznych perfum „la pies”). Z jednej strony, nie dajmy się zwariować - samochód winien służyć nam a nie odwrotnie … lecz z drugiej przecież na samochód wydaliśmy majątek i sami też chcemy cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem. Zresztą nie tylko o nasze samopoczucie tu chodzi, w momencie sprzedaży kupujący (tak samo jak my wcześniej) będzie nie tylko kierował się racjami zdroworozsądkowymi ale również walorami estetycznymi, zwłaszcza jeżeli w transakcje zaangażowana będzie płeć piękna. Wtedy może być jednak już bardzo trudno…

Abstrahując od ww. skrajnych przypadków zaniedbania skóry, należy brać pod uwagę, iż skóra jest materiałem naturalnym, ulega blaknięciu i pękaniu z powodu ciepła i promieni UV. Tym samym aby utrzymać ją jak najdłużej w nienagannym stanie należy ją regularnie czyścić i konserwować (co 3-6 miesięcy) co znacznie wydłuży żywotność skóry i sprawi, że Twój samochód będzie wyglądał jak nowy.

Skóra musi być starannie oczyszczona, zanim będzie można ją odpowiednio zakonserwować. Wraz ze starzeniem się skóry, traci on niezbędne środki ochronne, które w procesie produkcji są wlewane do skóry. Pozostawia skórę podatną na zabrudzenia, oleje i uszkodzenia UV. Aby skóra wyglądała i czuła się najlepiej, należy ją najpierw wyczyścić, a następnie zastąpić utraconą wilgoć i ochronę.

Oto podstawowe kroki, których przestrzeganie winno przyczynić się do utrzymania samochodowej skóry w nienagannym stanie:

ETAP I – CZYSZCZENIE SIEDZEŃ

KROK 1: Odkurz siedzenia

Najlepiej użyć węża próżniowego i przystawki lub wet-dry vac, aby zassać duże cząstki brudu. Należy zachowaj szczególną ostrożność, aby nie porysować skóry. Można również użyć sprężarki powietrza do wydmuchiwania brudu pomiędzy szczelinami siedziska.

KROK 2: Usuń brud powierzchniowy.

Jeśli twoje siedzenia są naprawdę brudne, będziesz mógł zobaczyć warstwę brudu na skórze; jednak nawet pozornie czyste siedzenia będą miały warstwę brudu, który gromadzi się w czasie. Spryskaj ręcznik z mikrofibry środkiem czyszczącym i przetrzyj siedzenia. Użyj środka do czyszczenia skóry, mydła siodłowego lub innego delikatnego mydła do skóry, możesz stworzyć własny środek (Połączyć 1 część białego octu i 2 części oleju lnianego w misce lub zraszaczu). Najlepiej użyć komercyjnego środka czyszczącego do skórzanych foteli. Jeśli masz nową skórę zdecydowanie nie używaj środków na bazie wody.

Polecanym środkiem premium jest Zymöl Leather Cleaner, który można stosować zarówno do nowego jak i starszego samochodu. Usunie brud, oleje i brud ze skóry bez ryzyka blaknięcia i degradacji dzięki formule pH-balance. Sskóra jest poddawana delikatnej, ale skutecznej kuracji, na jaką zasługuje. Zymöl Leather Cleaner został opracowany przy użyciu wysokiej jakości naturalnych składników, które pozwolą osiągnąć nieskazitelny poziom czystości bez ryzyka wysychania skóry podczas procesu. Przy regularnym stosowaniu Zymöl Leather Cleaner, Twoja skóra szybko zostanie przywrócona do stanu "jak nowy", którego wszyscy pragniemy! Używanie produktów zawierających wyłącznie naturalne składniki jest niezbędne, gdy zależy Ci na pielęgnacji skóry. Zymöl Leather Cleaner wykorzystuje biodegradowalne mydła kakaowe, które pochodzą z wysokiej jakości oliwy z oliwek. Zymöl Leather Cleaner został opracowany z dużą zawartością lanoliny, dzięki czemu nigdy nie będziesz musiał się martwić o bezpieczeństwo swojej skóry podczas czyszczenia. Przy prawidłowym i regularnym stosowaniu Zymöl Leather Cleaner, skóra będzie utrzymywać ten sam "jak nowy" stan przez wiele lat!

Inne dobre środki, to np.: produkty firmy Colourlock (soft lub strong) albo Shiny Garage Leather Cleaner

KROK 3: Użyj miękkiej szczotki do głębokiego czyszczenia skóry.

Rozprowadź środek czyszczący bezpośrednio na siedzeniach i delikatnie wyszczotkuj skórę miękką szczotką. Spowoduje to przemieszanie brudu i wyprowadzenie go na powierzchnię. Jeśli masz perforowane skórzane siedzenia, najlepiej spryskaj szczotkę z włosia i użyj jej do wyszorowania skóry. Następnie wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry. Polecanym, opisanym powyżej środkiem jest Zymöl Leather Cleaner

KROK 4: Wytrzyj dokładnie fotele.

Użyj czystej i suchej ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć środek czyszczący, którym wyszorowałeś skórę. Powinieneś zauważyć olej i brud na szmatce.

ETAP II – KONSERWACJA SIEDZEŃ

KROK 1: Wybierz odżywkę (najlepiej nie na bazie wody) o neutralnym pH.

Poszukaj wysokiej jakości odżywki skórzanej, która nie zawiera destylatów ropy naftowej, silikonu ani wosków. Celem odżywki jest uzupełnienie naturalnych olejów w skórze, więc wybierz jeden z najwyższej jakości składników. Tańsze odżywki mogą nie wsiąknąć w skórę i zostawić tłustą powierzchnię.

KROK 2: Wykonaj test dodatkowy.

Wybierz niepozorny obszar i zastosuj niewielką ilość odżywki. Delikatnie wcieraj ją za pomocą ściereczki z mikrofibry lub gąbki. Upewnij się, że środek czyszczący nie uszkadza ani nie odbarwia foteli.

Dla starszych skór polecamy Zymöl Treat for Leather – to odżywka przeznaczona do pielęgnacji starych tapicerek skórzanych. Produkt jest maksymalnie wypełniony składnikami odżywczymi, które pozwalają przywrócić miękkość oraz naturalną wilgotność. Preparat Treat for Leather - jest wolny od rozpuszczalników. Zymöl Treat For Leather - to wyjątkowa odżywka do tapicerek skórzanych, która nie posiada w swoim składzie ani kropli rozpuszczalnika. W porównaniu do klasycznej odżywki marki Zymol Leather Conditioner, Treat jest maksymalnie skoncentrowany i w maksymalnie wypełniony składnikami odżywczymi, dzięki czemu nadaje się idealnie do starszych skór które wymagają mocnego odżywienia. Skład preparatu zawiera olej bananowy, który pomaga zredukować proces starzenia, kolagen pochodzenia wołowego, olej z pestek cytryn uwalnia uwięzione rozpuszczalniki, olej kokosowy i aloes przywracają naturalną wilgoć.

Dla skór w samochodach nowych lub mniej zniszczonych polecamy Zymöl Leather Conditioner – naszym zdaniem najlepszą na rynku odzywkę. Promienie słoneczne, mróz i codzienne użytkowanie niszczą skórzana tapicerkę, efektem tego jest utrata wilgotności i sprężystości. Używanie odżywek zawierających rozpuszczalniki jeszcze bardziej przyspiesza proces degeneracji skóry. Odżywka Zymöl Leather Conditioner nie zawiera rozpuszczalników, za to dzięki zawartości olejku bananowego i kolagenu skórzane partie auta nabiorą naturalnego, matowego wykończenia i staną się przyjemne w dotyku. Dodatkowym atutem jest łatwo rozpoznawalny, subtelny zapach. Regularna konserwacja skóry wydłuża jej żywotność i komfort użytkowania. Skóra po użyciu pozostaje satynowa i odżywiona.

Wartym polecenia jest także preparat Colourlock Leder Protector, który jest specjalistycznym mleczkiem pielęgnacyjnym z kompleksowym systemem ochronnym UV i antyutleniaczami. Chroni skóry gładkie przed promieniami słonecznymi i wysychaniem. Regularne stosowanie zapewnia utrzymanie dobrego stanu i żywotności skóry.

KROK 3: Zakonserwuj swoje siedzenia.

Zastosuj odżywkę do siedzeń i użyj ściereczki lub gąbki z mikrofibry, aby delikatnie masować lub wcierać ją w skórę. Unikaj stosowania zbyt dużej ilości odżywki, która pozostanie na wierzchu skóry, sprawiając, że siedzenia będą tłuste lub śliskie. W razie wątpliwości weź czystą suchą ściereczkę z mikrofibry i delikatnie przetrzyj fotele, aby usunąć nadmiar odżywki.

Znakomicie konserwuje skórę preparat Elephant Leder Preserver – to przepis Europejskich muzeów. Specjalny rodzaj wosku impregnuje wszystkie rodzaje skór gładkich. Sprawia, że skóra staje się miękka. Jest oparty na składnikach w 100% syntetycznych. Wolny od kwasów, bezzapachowy nie zawiera tłuszczy zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Receptura wosku jest używana od dziesięcioleci przez muzea, do dbania i pielęgnacji przy skórach antycznych i mocno wyschniętych. Środek chroni skórę przed pleśnią i pęknięciami powierzchni. Wosk Elephant Leder Preserver odświeża kolor i złote wykończenia. Powierzchnia skóry po użyciu wosku zostaje zaimpregnowana.

Dobrym pomysłem dla czystych skór jest zastosowanie powłok ochronnych np. GTECHNIQ L1 Leather Guard - to kolejny, łatwy w aplikacji produkt do samodzielnego autodetailingu. L1 trwale wnika w skórzaną tapicerkę. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości materiału, tak by nie pękał i był bardziej odporny na tarcie. Jako powłoka ochronna, neutralizuje promienie UV i nie pozwala na transfer barwników z ubrań czy torebek

KROK 4: Zaparkuj samochód w cieniu lub w garażu.

Należy dać odżywce trochę czasu, aby miała szansę wsiąknąć bez bombardowania światłem UV. Odżywka winna w ten sposób wchłaniać się co najmniej 1 godzinę (w zależności od wybranego produktu i rodzaju skóry).

KROK 5: Użyj szmatki z mikrofibry, aby wygładzić siedzenia.

Gdy odżywka wsiąknie w skórę, weź czystą i suchą ściereczkę z mikrofibry i wypoleruj siedzenia. Użyj okrągłych ruchów i uważnie przetrzyj nadmiar odżywki.

 

Udostępnij wpis

Śledź nas na Facebooku