Kategorie

Producenci

  • system płatności przelewy 24

    system płatności przelewy 24
Polerowanie bez tajemnic
Polerowanie bez tajemnic

Polerowanie bez tajemnic – jak przywrócić karoserii młodzieńczy blask?

Powłoka lakiernicza samochodów osobowych nie ma łatwego zadania, wymagamy od niej odporności na czynniki zewnętrzne oraz pełnego blasku. Wszyscy użytkownicy samochodów dążą do ideału - "zachować fabryczny wygląd" lakieru. Działanie czynników zewnętrznych: silne promieniowanie UV, kurz czy niezbyt delikatne traktowanie aut przez myjnie automatyczne nie sprzyjają zachowaniu idealnego połysku. Z biegiem lat, powłoka lakiernicza traci swój blask, a na jej powierzchni zaczynają się pojawia drobne rysy i popękania spowodowane codzienną eksploatacją, nieodpowiednią konserwacją powłoki lub nieodpowiednim myciem. Na całe szczęście użytkowników, warstwa ta jest na tyle gruba, że możemy z łatwością przywrócić jej dawną świetność i odzyskać blask. Służy do tego cała gama kosmetyków do auto detailingu renomowanych firm: Zymöl, Swissvax, ADBL, Meguiar's czy Gtechniq, zapewni ona odpowiednią konserwację lakieru naszego samochodu.

Wypolerować lakier można w zasadzie w każdym pojeździe pokrytym standardowym lakierem akrylowym. Zabiegi te powinny być wykonywane w miarę potrzeb, oczywiście nie należy robić tego zbyt często, ponieważ może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Oryginalny lakier podczas produkcji samochodu nakładany jest w kilku warstwach, które w efekcie końcowym tworzą błyszczącą i nieskazitelną powłokę. Od preparatów antykorozyjnych, przez podkłady i lakiery bazowe (nadające kolor), aż po ostatnią najtwardszą powłokę bezbarwną. To właśnie ona scala wszystkie wcześniejsze warstwy oraz zapewnia niesamowity połysk. Mimo że jest najmocniejsza, nie jest niezniszczalna. Wraz z casem eksploatacji, każde używane auto nosi na sobie liczne ślady użytkowania. Otarcia, zarysowania czy odbarwienia to niestety codzienność. Na szczęście nie potrzeba wiele, by w kilkuletni lakier ożywić i tchnąć drugą młodość. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak się do tego zabrać i jakich preparatów użyć. W ofercie występują preparaty do mycia: piany aktywne typu "Prewash" firmy Gtechniq - W4, ADBL - Yeti Chemical Berry czy też Shiny Garage Pink Foam.

Mycie

Podstawą dobrze przeprowadzonego polerowania pojazdu jest dokładne umycie nadwozia. To bardzo ważny etap, ponieważ nawet najmniejsze drobinki piasku, asfaltu czy kurzu mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Karoserię należy precyzyjnie kilkukrotnie umyć (zaleca się mycie ciepłą wodą), a następnie osuszyć bądź pozostawić do samoczynnego wyschnięcia. Dobrze jest taką kąpiel przeprowadzić w miejscu, w którym później będziemy zajmować się polerką lakieru. Wycieramy do sucha i czekamy do pełnego wyschnięcia polerowanej powierzchni naszego auta. Do mycia wstępnego i zasadniczego używamy szamponów z kolekcji: Meguiar's Ultimate Wash & Wax, ADBL Shampoo, Poorboy’s World QD, Shiny Garage Sleek Premium Shampoo.

Dobór odpowiedniego preparatu do polerowania i polerowanie

Po dokładnym oczyszczeniu karoserii z wszelkich zanieczyszczeń przystępujemy do jej polerowania. Najistotniejszym czynnikiem jest oczywiście dobór odpowiedniego preparatu polerskiego np. Gtechniq C1 Crystal Lacquer - powłoka ceramiczna. W zależności od stopnia zużycia lakieru możemy wybrać preparaty o różnej sile ścieralności. Od preparatu delikatnie nabłyszczającego i przy okazji konserwującego zewnętrzną warstwę lakieru, przez preparaty lekko- i średniościerne, aż po substancje dające karoserii pełny blask z pełnym zabezpieczeniem wykonanym z wosku Carnauba firmy Zymöl - Zymöl Titanium Glaze lub Swisswax. Najlepsze jakościowo preparaty możemy znaleźć w naszym sklepie online. Oferowane są w nim preparaty szeroko dostępne dla wszystkich użytkowników, jak i dedykowane do właścicieli aut marek Jaguar, Volvo czy Saab, samochodów produkcji japońskiej - Zymöl Japon Wax lub włoskiej - Zymöl Ital Glaze. Są nieco droższe od tych łatwo dostępnych, ale to właśnie takie preparaty są stosowane w profesjonalnych zakładach zajmujących się coraz popularniejszym auto detailingiem.

Polerowanie - przystępujemy do dzieła

Sam proces polerowania jest bardzo prosty, ale również długotrwały. Delikatnie nasączamy ściereczkę wodą, nabieramy niewielką ilość preparatu i rozpoczynamy polerowanie lakieru. Nie robimy tego na dużej powierzchni naraz, dlatego że preparaty dość szybko zasychają i stają się twarde i trudne do rozprowadzenia. Nie powinniśmy też robić tego w ostrym słońcu, by nie dopuścić do zaschnięcia preparatu na lakierze, nakładanie preparatu na rozgrzany lakier nie da też pożądanego efektu. Najskuteczniejszym sposobem jest nakładanie preparatu ogrzanego ciepłem własnych rąk, taką metodę zaleca np. firma Zymöl - dla kolekcji swoich wosków kończących etapy polerowania.

Po naniesieniu preparatu i wypolerowaniu skrawka karoserii za pomocą ściereczki z mikrofibry należy energicznie przetrzeć dany fragment, aby ocenić efekty swojej pracy. Z zasady przy normalnych zarysowaniach jeden cykl powinien wystarczyć, aby lakier ponownie lśnił jak nowy. W przypadku głębszych zarysowań może być konieczne powtórzenie polerowania. Należy jednak pamiętać, że grubość zewnętrznej warstwy bezbarwnej powłoki jest określona, jeżeli zbyt mocno dociśniemy matę polerską, możemy w niektórych miejscach pozbawić ją tej najtwardszej powłoki. Z takiej sytuacji nie ma już niestety innego wyjścia, niż ponowne lakierowanie całego elementu.

Doprowadzenie lakieru karoserii samochodu osobowego do oczekiwanego, zajmuje około 4–5 godzin (razem z myciem i późniejszym woskowaniem). Oczywiście im wykonujemy daną czynność dokładniej, tym czas ten bardziej się wydłuża. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele urządzeń, pozwalających znacznie skrócić ten czas. Jedyne o czym trzeba pamiętać podczas polerowania mechanicznego to to, aby nie dopuścić do zbyt długiej pracy gąbki w jednym miejscu, wówczas przezroczysta powłoka zabarwia się na żółty odcień, co jest szczególnie widoczne na jasnych pojazdach. Przy takiej metodzie polerowania karoserii należy również częściej moczyć gąbkę, ponieważ przez wspomniane ciepło i tempo pracy, dużo szybciej wysycha.

Niezależnie od tego na jaką metodę polerowania nadwozia swojego samochodu się zdecydujemy, z pewnością warto to zrobić samemu. Koszty w profesjonalnych zakładach świadczących takie usługi nie są małe. Zachęcamy do zakupów pełnej gamy preparatów do auto detailingu w naszym sklepie internetowym. Jest z czego wybierać, od popularnych i dostępnych polskich preparatów firmy ADBL po preparaty amerykańskiego Zymöl'a lub szwajcarskiego Swissvax'a.


ZAPRASZAMY!

Udostępnij wpis

Śledź nas na Facebooku